Kościół pw. Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa
Kościół ten odwiedzałem od dziecka przy okazji świąt. Nie jest to wielka budowla, ale ma swój unikalny charakter, a wystrój wnętrza choć niezwykle skromny i raczej w nowoczesnym stylu zapada w pamięci i kojarzy mi się bardziej z przytulnym domem niż z surową świątynią.
Stałe duszpasterstwo w tej miejscowości sięga lat trzydziestych tego stulecia. Pierwszą kaplicę w Bystrej Krakowskiej zbudowano w latach 1936 - 1938. Po wojnie okazało się, że kaplica jest stanowczo za mała w stosunku do miejscowej ludności, jak też i do licznie przyjeżdżających tu letników. Koncepcję rozbudowy kaplicy podjął w latach 1957 -1960 ks. rektor Michał Kucharski ze Zgromadzenia Księży Oblatów, opracowując plan rozbudowy.
Następny rektor ks. Marian Żądziuk jesienią 1960 r. dokonał powiększenia kaplicy, lecz było to rozwiązanie doraźne. Odtąd starania o pełną rozbudowę były wznawiane uporczywie przez 13 lat. Wreszcie 20 czerwca 1974 r. wojewoda katowicki wyraził zgodę na remont kapitalny kaplicy w Bystrej 14 sierpnia 1977 r. poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowany kościół pod tytułem Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa dokonał J.E. Ks. Karol Kardynał Wojtyła, Arcybiskup Metropolita Krakowski ogłaszając jednocześnie dekret erygujący parafię w Bystrej Krakowskiej (dotychczas Bystra Krakowska należała do parafii św. Michała w Wilkowicach). Dzięki wspólnemu zaangażowaniu ks. Proboszcza Mariana Żądziuka, pomocy wielu parafii z kraju i zagranicy J.E. Ks. Franciszek Kardynał Macharski, Arcybiskup Metropolita Krakowski, dokonał konsekracji kościoła pod wezwaniem Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa w Bystrej dnia 14 sierpnia 1983 roku.